Lek Mycoseb (tablete, krema, šampon) sadrži aktivnu supstancu ketokonazol koji ima antimikotičko dejstvo i koji se koristi u lečenju gljivičnih infekcija.
Mycoseb šampon služi za lečenje i prevenciju gljivičnih infekcija glave i tela, kao što su perut, seboroični dermatitis, tinea, svrab… Uzroci su gljivice Malassezia koje počinju ubrzano dase razmnožavaju, a Mycoseb ih uspešno uništava.
Ketokonazol se u vidu tableta koristi za lečenj kožnih, plućnih i sistemskih gljivičnih infekcija, uključujući i one koje uzazivaju kandida (kandidijaza) i lišaji (tinea). Ovaj lek sprečava rast i razmnožavanje gljivica i uništava ih.
Ketokonazol se nekada primenjuje iza lečenje raka prostate i Kušingovog sindroma, kada organizam stvara prevelike količine kortikosteroidnih hormona.
Kontraindikacije
Lek Mycoseb ne smete koristiti:
Ako ste alergični na ketokonazol ili na neki drugi sastojak u tabletama ili šamponu i kremi.
Napomen – Seboroični dermatitis i perut neretko prate problem sa opadanjem kose pa nekada može doći do jačeg opadanja kose za vreme upotrebe ovog šampona.
Mycoseb u trudnoći i tokom dojenja
Mycoseb tablet se ne koriste u periodu trudnoće i dojenja.
Mycoseb šampon možete da koristite ukoliko ste trudni ili ako dojite ali se pre početka primene konsultujte saVašim lekarom.
Način upotrebe Mycoseb šampona
U lečenju peruti i seboroičnog dermatitisa, šampon počnite da koristite dva puta nedeljno (na 3 do 4 dana) tokom 2 do 4 sedmice. Posle tog perioda, koristite šampon jednom nedeljno do jednom u dve sedmice u cilju sprečavanj ponovnog javljanja simptoma.
Za lečenje tinea (pityriasis) versicolor (bele ili smeđe fleke na telu), šampon treba naneti jednom dnevno u toku maksimalno pet dana.
Ako znakovi bolesti ne nestanu , posavetujte se sa lekarom ili farmaceutom.
Ako naglo prestanete da koristite Mycoseb šampon:
Kada dođe do povlačenja peruti ili seboroičnog dermatitisa, treba preventivno da koristite Mycoseb šampon jednom nedeljno ili jednom u 2 nedelje da biste sprečili njihovo ponovno javljanje.
Moguće nuspojave
Mycoseb tablete mogu da izazovu blaga neželjena dejstva kao što su vrtoglavica, pospanost, glavobolja, bolovi u stomaku, dijareja, blaga mučnina ili povraćanje i nadražaji po koži. Od teških nuspojava su prijavljeni znaci oboljenja jetre, uključujući mučninu, smanjen apetit, tamnu prebojenost mokraće, svetla stolica, žutica, potištenost.
Šampon takodje može da izazove neželjene efekte kao što su: lokalno pečenje, svrab, crvenilo kože ili iritacija na mestu primene šampona. Retko se promeni boja kose ili ona postaje masnija ili suvlja. U veoma retkim slučajevima može se desiti reakcija preosetljivosti karakterisana opadanjem kose, ospama, koprivnjačom, suvom kožom…
Doziranje leka Mycoseb i trajanje terapije
Za tretman gljivičnih infekcija kože i mukoznih membrane, i za profilaksu, doza kod odraslih je 200 mg, a po potrebi 400 mg na dan. Dnevna doza za decu je 3 mg po kg težine.
Terapija kod dermatomikoza traje od 2 do 6 nedelja, kod infekcija kosmatih regija kožetraje mesec – dva a kod sistemske mikoze nekoliko meseci. Najduže traje terapija onihomikoze: 6 do 12 meseci.
Cena šampona od 100 ml je oko 500 dinara. Proizvodjač je Hemofarm, Vršac. Paralelni lek je Aquarius.
Napomena: Ovaj tekst je informativnog karaktera i ne zamenjuje mišljenje stručnjaka. Pre primene leka obavezno pročitajte uputstvo za upotrebu. O indikacijama, merama opreza i neželjenim reakcijama na lek, posavetujte se sa lekarom ili farmaceutom.